Icoana Maicii Domnului de la Cacica în pelerinaj la Valea Mare

Programată de anul trecut, sosirea icoanei sfintei fecioare Maria de la sanctuarul din Cacica, icoană care în ultimii trei ani, dedicaţi familiei, este pelerină în comunităţile catolice din Moldova, a produs multe emoţii în inimile credincioșilor din Valea Mare. După pregătirea bisericii, duminică, 10 martie 2013, copiii, tinerii şi adulţii, îmbrăcaţi în costumele tradiţionale, au ieşit în întâmpinarea Maicii Domnului. Alături de noi şi de păstorii comunităţii noastre, erau PS Aurel Percă, episcop auxiliar de Iaşi, părintele decan Isidor Dâscă, părintele Ştefan Vacaru, predicator al misiunilor populare şi paroh de Barticeşti, părintele Cristian Pal, vicar de Cacica, și alții. Lacrimi de bucurie se citeau în ochii mai multor credincioşi, când, în cuvântarea de primire a icoanei, evenimentul trăit de comunitatea noastră a fost asemănat cu vizita Preasfintei fecioare Maria la verişoara sa, Elisabeta: „De unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?” (Lc 1,43) Într-adevăr, nevrednici suntem de o semenea vizită, dar de la cine am putea învăţa mai bine să ascultăm glasul Domnului şi să împlinim voinţa lui daca nu de la preacurata fecioară Maria?

Sfânta Liturghie de primire a icoanei, prezidată de PS Aurel Percă, a coincis cu deschiderea celor trei zile ale sfintelor misiuni, zile de rugăciune şi reculegere, a căror predicator este părintele Ştefan Vacaru. În cuvântul său de învăţătură, părintele predicator, citându-l pe PS Petru Ghergel, care recomanda tuturor participarea la sfintele misiuni în aceste timpuri de încercare, ne îndeamnă să fim vigilenţi deoarece nu doar noi ne-am pregătit de misiuni ci însuşi diavolul care, prin multe gânduri şi propuneri aparent bune, ne poate face să nu participăm la sfintele Liturghii în aceste zile binecuvântate.

În încheierea sfintei Liturghii, preasfinţitul Aurel Percă a intonat rugăciunea adresată sfintei fecioare Maria de la Cacica şi a invitat fiecare credincios să se apropie de icoana Maicii Domnului pentru a-i cere încrezător harurile necesare şi a păstra o iconiţă cu rugăciuni adresate ei.

Ne încredinţăm Maicii sfinte în acest zile de har, ea să ne conducă la Isus, Mântuitorul sufletelor noastre.

Bernadeta Farțade Gabor