8.30 liturghia copiilor;

11.00 Sfânta Liturghie comunitară.

16.30 Adorație euharistică

17.00 Sfânta liturghie de seară;

Astăzi este Ziua Mondială Bolnavului cea cu numărul XXVI. În dieceza noastră, vom celebra această Zi a Bolnavului pe data de 13 mai, când se va face și pelerinaj cu bolnavii la Cacica. În cadrul adorației, din această duminică, ne vom ruga pentru cei bolnavi.

Săptămâna aceasta reluăm programul catehetic pentru copii și tineri. Vineri seara repetiție la corul tinerilor; sâmbăta de la 14:30 – 15:00 întâlnire cu ministranții; 15:00-15:45 cateheza claselor I-VIII urmând apoi repetiția la corul copiilor, rozariu și liturghie, iar duminica seara, după liturghie, va fi cateheza tinerilor. Invităm totodată tinerii, să participe în fiecare zi de luni seara, la un moment de rugăciune Taize.

Miercuri, 14 februarie, este Miercurea Cenușii, zi de post și abstinență cu care începem Postul Mare. În această zi liturghiile vor fi la orele 8.00 și 17.30. În aceste 40 de zile, premergătoare sărbătorii Paștelui, suntem invitați la mai multă liniște și reculegere, la participarea mai deasă la sfânta Liturghie și la sfintele sacramente. În Postul Mare vom avea zilnic câteva gânduri pentru suflet. Tema predicilor va fi despre porunci.

Începând de miercuri, vom avea și Calea Sfintei Cruci la ora 17.00. Tot la ora 17.00 va începe calea crucii vinerea și duminică, urmată de sfânta liturghie. Prin urmare, începând de mâine, sfânta Liturghie de seară va fi la ora 17:30, dimineața programul rămânând neschimbat, adică ora 700, iar prohodul la ora 650.

În vederea continuării lucrărilor la biserică (renovarea altarelor și a pavimentului) s-a propus ca și anul acesta cei care au lucrat anul trecut să poată direcționa 2% din impozitul pe venit către biserica din Valea Mare. Cine dorește să facă această ofertă este rugat să treacă pe la biroul parohial.

Au sosit revistele Lumina creștinului pe luna februarie, Mesagerul Sfântului Anton și De la Răsărit la Apus pe lunile martie și aprilie. Abonații sunt rugați să treacă pe la biroul parohial.

Mulțumim credincioșilor de pe sectorul I Valea de Sus care au ajutat sâmbătă la curățenia în biserică. Pentru sâmbăta viitoare sunt invitați credincioșii din sectorul II Valea de Sus să se organizeze pentru curățenia săptămânală.

Vă dorim tuturor o duminică binecuvântată și

un post mare plin de haruri!