8.30: liturghia copiilor.

11.00: Sfânta Liturghie comunitară.

17.30: Calea Crucii

18.00: Sfânta Liturghie a tinerilor

După liturghia de la ora 11.00, cei interesați pot participa la Oratoriu la un târg de obiecte tradiționale și o demonstrație de încondeiat ouă.

În perioada 14-17 aprilie, s-a propus inițiativa „Coșul carității”. Cei care doriți să oferiți din puținul dumneavoastră, pentru cei nevoiași, o puteți face la coșul din altarul lateral până miercuri seara.

Miercuri, 17 aprilie, începând cu ora 9.00 va fi curățenia generală în biserică. Invităm credincioși de pe sectorul Costița și alți voluntari de pe celelalte sectoare pentru înfrumusețarea bisericii de sărbătoarea Paștelui.

Din partea Poliției locale, am fost rugați să anunțăm că cei care sau înscris pentru cărți de identitate noi, pot trece pe la postul de poliție, de luni până vineri, între orele 9.00-14.00 pentru ridicarea acestora.

Program Triduum Pascal

Joia Sfântă, 18 aprilie

18.00: Sfânta Liturghie urmată de adorații

19.00: Copii;

20.00: Tinerii;

21.00: Acțiunea Catolică;

22.00: Terțiarii și pers. Consacrate;

23.00: Adorație comunitară.

NB: În timpul liturghiei, noi preoții vom fi la altar, dar vor fi ocazii de spovezi în timpul orelor de adorații.

Vinerea sfântă, 19 aprilie

15.00 Calea Sfintei Cruci Gârga (dacă vremea va permite); în caz de ploaie, Calea Crucii se va face la aceeași oră în biserică cu ocazie de spovezi.

18.00 Celebrarea Pătimirii Domnului nostru Isus Cristos și adorarea crucii. Tot în această zi vom începe și novena în cinstea Divinei Milostiviri.

Sâmbăta sfântă, 20 aprilie

18.00 Binecuvântarea alimentelor

22.00 Liturghia din noaptea Învierii și procesiunea spre cimitir dacă vremea va permite

Duminica învierii, 21 aprilie

11.00: Sfânta Liturghie solemnă a învierii; 18.00: Sfânta Liturghie de seară.

Luni și marți, (după Paști) Sfintele Liturghii vor fi la: 8.30 , 11.00 și 18.00.

Program de spovezi:

În fiecare zi, în timpul sfintei Liturghii.

Miercuri, începând cu ora 17.00 va fi spovada copiilor și a tinerilor.

Vineri, 19 aprilie, începând cu ora 17.00 este ocazie de spovezi pentru adulți.

Sâmbătă, 20 aprilie, vor fi ocazii de spovezi între orele 9.00-12.00, pentru cei care lucrează în străinătate sau în alte localități. Vom avea și un preot oaspete.

Colecta din Vinerea mare este pentru Țara Sfântă.

Colectele din noaptea și ziua de Paști sunt pentru susținerea Seminariilor diecezane.

Vă dorim tuturor o săptămână sfântă plină de haruri!