8.30 Liturghia copiilor;

11.00 Sfânta Liturghie comunitară urmată de cateheza familiilor

16.30 Adorație

17.00 Sfânta liturghie de seară urmată de cateheza tinerilor

Miercuri, 26 februarie, este Miercurea Cenușii, zi de post și abstinență cu care începem Postul Mare. Liturghia de dimineață va fi la ora 9.00; la 17.00 Calea Crucii urmată de Liturghia de seară 17.30. În aceste 40 de zile, premergătoare sărbătorii Paștelui, suntem invitați la mai multă liniște și reculegere, la participarea mai deasă la sfânta Liturghie și la sfintele sacramente. În Postul Mare vom avea zilnic dimineața predici tematice despre Sf. Liturghie iar seara diverse gânduri pentru suflet. Amintim că în timpului Postului Mare sunt interzise nunțile, petrecerile și distracțiile zgomotoase.

În timpul Postului Mare, miercurea și vinerea Calea Crucii va fi la ora 17.00 urmată apoi de sf. Liturghie. Joi, adorația rămâne la ora 16.30 urmată de Liturghie. Duminica, Calea Crucii va fi la ora 16.30, urmată apoi de Liturghia și cateheza tinerilor.

De duminica viitoare, vom începe pregătirea logodnicilor în vederea căsătoriei. Tinerii care doresc să se căsătorească anul acesta sunt invitați să se înscrie la biroul parohial.

Întrucât se apropie sărbătoarea Paștelui dorim să pregătim și revista noastră locală „Ecouri din Vale”. Cei care au talent de a scrie articole sau poezii pe tema postului sau a învierii Domnului, precum și diverse teme pentru familii, sunt rugați să aducă compozițiile până la sfârșitul lunii martie.

Sâmbătă, 29 februarie, va avea loc la centrul Gaudium et Spes din Traian, întâlnirea persoanelor văduve din dieceză. Cei interesați să se anunțe la birou până joi seara.

Ca și în anii trecuți, cei care sunt angajați pot direcționa 3,5% din impozitul pe venit, către parohia noastră până la jumătatea lunii martie.

Persoanele abonate la revista De la răsărit la Apus, pot trece la biroul parohial.

Mulțumim celor din sectorul I Valea de Jos care au ajutat la curățenia din biserică. Sâmbăta viitoare sunt invitați să dea o mână de ajutor cei din sectorul II Valea de Jos.

Vă dorim tuturor o duminică și o săptămână binecuvântată!