În sărbătoarea Divinei Milostiviri ne-am bucurat la Liturghia de dimineață să avem în mijlocul nostru pe părintele Florin Sescu, responsabilul Centrului Misionar, care s-a rugat pentru toți susținătorii misiunilor. Mulțumim copiilor, tinerilor și adulților din Valea Mare care au contribuit la proiectele: „Cutia speranței”, „Ghiocei pentru Africa”, „Mărțișoare cusute” și „Ouă încondeiate”. Părintele Florin a mulțumit tuturor celor implicați în strângerea sumei de 2100 lei pentru susținerea misiunilor.

La ora 10.00 am mers în procesiune spre biserica din Valea Seacă, unde s-a celebrat hramul „Divinei Milostiviri”. Domnul să primească rugăciunile și efortul făcut de participanți pentru ispășirea păcatelor și pentru binecuvântarea comunității.

La ora 18.00 s-a celebrat în biserica din Valea Mare o Liturghie de mulțumire pentru darurile primite și ne-am rugat împreună pentru a cere de la Domnul ocrotire și ajutor și pentru viitor. După Liturghie a urmat Primonda: prezentarea celor doi miei, ca dar al comunității, semn de recunoștință față de Domnul și pentru grija păstorilor față de turma încredințată spre păstorire. A urmat un scurt program cu muzică și dansuri populare prezentate de Orchestra și Ansamblul „Ecoul din Vale”. În ultima parte cei interesați au continuat socializarea, dansurile și voia bună în sala mare a Oratoriului. Mulțumim tuturor colaboratorilor și voluntarilor care au contribuit la reușita acestei sărbători.

Duminica divinei milostiviri și primonda