În periada 18-25 ianuarie se desfăşoară în toată lumea Octava de Rugăciune pentru Unitatea Creştinilor, având ca temă: „Ce cere Domnul de la noi”. Materialul a fost pregătit de un colectiv din India care se confruntă cu multe nedreptăţi din partea acelora care vor să le nege drepturile şi demnitatea. În biserica noastră, chiar dacă nu sunt şi alte confesiuni, au avut loc rugăciuni speciale pentru unitate.

În mod deosebit, în a V-a zi de rugăciune a avut loc o întâlnire între membrii Acţiunii Catolice din Faraoani şi cei ai parohiei Valea Mare, care s-au unit în rugăciune, rozariu, cântece, participând şi la sfânta Liturghie celebrată de părintele vicar Ștefan-Cătălin Rotăraș din Faraoani şi părintele paroh Iosif Dămătăr. La predică părintele paroh ne-a vorbit despre „Cine sunt prietenii lui Isus” și ce trebuie să facem pentru a fi adevărații săi prieteni.

Într-adevăr, chiar dacă suntem de aceeaşi religie, fiecare dintre noi trebuie să trăim într-un spirit comunitar, dar pentru aceasta trebuie să întărim conştiinţa Unităţii, să ne iubim unii pe alţii, aşa încât să ajungem la unitate. Voi sunteţi prietenii mei dacă faceţi ce vă poruncesc eu, ne spune Isus.

La această întâlnire membrii celor două comunităţi s-au rugat şi pentru spiritualii şi responsabilii Acţiunii Catolice, pentru fidelitate, pentru o colaborare cât mai strânsă între toate grupările religioase prezente,  dornici să dea mărturie cu bucurie despre darul credinţei.

După sfânta Liturghie părintele paroh a mai scos în evidenţă şi cele doua întrebări propuse la cea de-a V-a zi, urmând ca fiecare participant să reflecteze asupra lor. S-a simţit fraternitatea celor adunaţi în biserică şi am conştientizat că ceea ce uneşte este mai puternic decât ceea ce desparte.

Întâlnirea a continuat la Casa Tineretului cu schimburi de experientă, concursuri, premii şi cu o mică gustare.

Joi, 24 ianuarie A.C. Valea Mare va răspunde la vizita confraților de la Faraoani participând la programul de seară din această parohie.

Ecumenismul şi rugăciunea pentru unitate nu se opresc aici, vor continua pe tot parcursul Anului Credinţei și va duce cu siguranță la un progres în viaţa comunităţilor parohiale şi a fiecărui membru  în parte.

Magda Coșa