Duminică, 29 mai 2016, a avut loc Prima Sfântă Împărtășanie în parohia noastră. Mama unui copil sărbătorit a dorit să împărtășească impresiile celor prezenți.
Dacă acum nouă ani i-am adus pe acești copii în Biserică pentru a intra în marea familie a lui Dumnezeu, iată că în ziua de 29 mai 2016 i-am însoțit pe copii la prima întâlnire cu Isus din Euharistie.
După un timp de pregătire, a sosit ziua mult așteptată, atât de copii cât și de părinții lor. Copiii, cu multă emoție și grijă au făcut prima Sfântă Spovadă alături de părinți, frați și nașii de botez, ca astfel ziua de duminică, 29 mai să fie una specială și de neuitat. Părinții s-au străduit să pregătescă și biserica pentru sărbătoare.
Duminică la primele ore se adunau creștinii îmbrăcați de sărbătoare pentru sfânta Liturghie, precum și cei 17 copii, îmbrăcați în haine albe, plini de emoții și nerăbdători să-l primească pe Isus în inima lor.
Pe fețele multor credincioși se puteau vedea lacrimi de fericire și bucurie în această zi de sărbătoare încărcată cu multe emoții dar și griji totodată. Această zi de 29 mai 2016 va rămâne de neuitat pentru copii noștri, întipărită adânc în inimile lor.
În numele tuturor părinților aduc mulțumirile noastre părintelui paroh și părintelui vicar care s-au îngrijit ca acești copii să fie bine pregătiți și să nu lipsească nimic din cele necesare acestei zile.
Mulțumim surorilor franciscane care cu multă pricepere și răbdare i-au pregătit pe copii și biserica cu aranjamente florale atât de frumoase.
Mulțumim și domnișoarei dascăl care atât de frumos a pregătit cântările.
Toate mulțumirile noastre lui Dumnezeu pentru această zi minunată, fie ca Isus să rămână veșnic în inimile noastre.
Diac Mariana

Prima Sfântă Împărtășanie 29 mai 2016