În a doua jumătate a lunii noiembrie am vizitat mai multe comunități române din Italia și m-am bucurat să întâlnesc mai mulți cunoscuți din Valea Mare și din alte localități. Am celebrat în prima zi o Liturghie în mănăstirea din Vilanova, unde se află un părintele Matei Iosif, paralizat de câțiva ani, dar mereu bucuros când aude o Liturghie în Limba maternă. În prima duminică, la Torino m-am întâlnit cu mai mulți vălemăreni, precum și cu alți credincioși români. Am vizitat și alte comunități:(Milano, Padova Trevizo, Spreziano), unde am întâlnit credincioși din Valea Mare, Butea, Săbăoani, Mărgineni, dar și din alte localități. A doua duminică am rezervat-o pentru Citta di Castello și împrejurimi, unde sunt încă mulți vălemăreni. M-am bucurat de ospitalitatea părintelui Coșa Francisc și de întâlnirea cu mai mulți cunoscuți.
La întrebarea: cum am găsit pe românii din Italia? pot răspunde că cei pe care i-m întâlnit erau bine și cu speranță în viitor. Am celebrat duminică după amiaza Liturghia cu românii din Citta di Castello și din împrejurimi și am încercat să le transmit un mesaj de încurajare, un îndemn la unitate cu ceilalți români și să nu uite de suflet și de familia proprie. Seara am însoțit pe episcopul Domenico la mănăstirea de clauzură, care are de patroană pe sfânta Cecilia.
În ultimele zile am celebrat sfânta Liturghie la Bibienna, Roma (Santa Maria Magiore și San Vitale, pentru români), iar Joi seara am încheiat programul cu o cateheză pentru românii din Ladispoli.
M-am bucurat mult să întâlnesc la Roma pe episcopul Girolamo Grillo, care conducea dieceza de Civitavechia în perioada lăcrimării statuii miraculoase a Sfintei Fecioare Maria. Aprimit și cartea pe care el a scris-o despre acest miracol al zilelor noastre. Am vizitat și pe colegul Adrian Dancă, de la Radio Vatican, precum și pe alți confrați preoți care studiază în cetatea Sfântului Petru.
Mulțumesc tuturor românilor din Italia pentru efortul făcut pentru a ajunge la Liturghii, cateheze, sau alte activități, precum și vălemărenilor care au dorit să ofere din puținul lor pentru continuarea renovării bisericii și la interior. Domnul să răsplătească pe toți pentru ospitalitate și pentru generozitate. Vă asigur pe toți de recunoștința și rugăciunile celor de acasă și tuturor vă doresc un Advent binecuvântat de prezența Domnului!

Vizita la catolicii românii din Italia 2015