Întalnirea zonală a tinerilor la oratoriul “Don Bosco” 6 aprilie  2013

Sambata, 6 aprilie 2013, tineri din mai multe parohii din zona Bacău ne -am întâlnit pentru a petrece o zi minunată plină de momente de bucurie. Programul a inceput  de la ora 09:00 cu primirea parohiilor,după care a urmat momentul formativ  prezentat de Pr. Iulian Robu, asistentul spiritual al tinerilor din zona  Bacau. La acest moment de formare am avut ocazia sa aprofundam din nou motto-ul  anului asociativ “Redescoperim forța, frumusetea si bucuria credinței “ cu tema “Unde este credinta voastra”?.

La ora 11:00 am participat la Sf. liturghie celebrată de mai multi preoti din parohiile prezente, predicator fiind părintele Iosif Dămătăr, asistent spiritual ACA. Celebrarea a fost bine animata de toti tinerii. La ora 12:00 a urmat pranzul, timp in care au facut cuostinta si ne-am împrietenit cu ceilalți tineri. Dupa  pranz a urmat programul artistic prezentat de mai multe parohii,toți fiind foarte  buni actori, cantareti si dansatori. La sfârsitul zilei fiecare parohie a primit câte o diploma de participare multumind Domnului pentru aceasta zi minunată.

Multumim din inima parintilor salezieni pentru ospitalitate care ne-au oferit-o si Dumnezeu sa îi răsplătească pentru tot efortul depus!!!

Vom continua fiecare dintre noi, în perioada 07.04 – 14.04 2013, la nivel parohial săptămâna spiritualității, un timp forte în perioada pascală cu tema: “Vă spun că nici în Israel nu am găsit așa o credință” (Lc. 7,1-10).

Felicia Secaci

Presedinte Parohial  A.C.  Valea Mare