8.30 Liturghia copiilor

11.00 Sfânta Liturghie comunitară și repetiție la corul mare

17.30 Calea sfintei cruci.

18.00 Sfânta liturghie de seară urmată de cateheza tinerilor

Luni, 25 martie celebrăm Solemnitatea Bunei Vestiri. Nu este sărbătoare de poruncă, dar vă invităm să participați la sfânta Liturghie și rozariu pentru a cere ajutorul Mamei noastre Cerești. Sfintele Liturghii, vor fi dimineața la ora 7.00 și seara la ora 18.00.

Din partea Poliției locale anunțăm pe cei interesați că în ziua de 2 aprilie 2019 se va organiza la sediul Primăriei Faraoani o acțiune pe linia punerii în legalitate a persoanelor cărora le expiră sau le-a expirat actul de identitate. De asemenea se vor face acte de identitate persoanelor care împlinesc 14 ani până la data de 2 iulie 2019. Cei interesați sunt invitați, până la data de 01.04.2019 să contacteze lucrătorii Postului de Poliție Faraoani în vederea completării dosarelor.

În a doua duminică din postul mare, colecta a fost pentru proiectele Caritas din dieceza de Iași și în mod deosebit fondurile colectate vor fi folosite pentru susținerea C.I.D. În parohia noastră s-au colectat 900 de lei. Mulțumim tuturor susținătorilor acestui proiect.

Întrucât se apropie sărbătoarea Paștelui dorim să pregătim și revista noastră locală „Ecouri din Vale”. Cei care au talent de a scrie articole sau poezii pe tema postului sau a învierii Domnului, precum și diverse teme pentru familii, sunt rugați să aducă compozițiile până la sfârșitul lunii martie.

Continuăm înscrierile pentru vizita Papei la Iași.

Mulțumim persoanelor înscrise la adorația perpetuă din ziua de joi din timpul Postului Mare. Dacă dintre cei înscriși, nu mai pot participa la program, îi rugăm să anunțe la birou pentru a actualiza lista. Cine poate găsi o oră în ziua adorației perpetue de joi, se poate înscrie la biroul parohial.

Duminica viitoare, 31 martie, în Duminica Laetare, vom celebra și anul acesta în dieceză Duminica Bibliei. Este o inițiativă a Oficiului pentru Pastoraţia Biblică născută cu scopul de a ajuta fiecare comunitate de credinţă din dieceză să se apropie de Biblie, să o iubească, să o citească, să o mediteze şi să încerce să o trăiască în viaţa de fiecare zi. Fapt pentru care, duminica viitoare, invităm pe toți cei care aveți biblii să veniți cu ele la biserică pentru binecuvântare și a ne arăta astfel iubirea noastră față de Cuvântul lui Dumnezeu.

Tot duminica viitoare se va trece la ora de vară. În noaptea de sâmbătă spre duminică, ora 4 va deveni ora 5 iar programul duminical rămâne neschimbat.

Mulțumim voluntarilor care au ajutat în această săptămână la curățatul și legatul viei iar cei care doresc, pot veni marți la săpatul viei. Mulțumim și celor de sectorul II Valea de Sus care au ajutat la curățenia în biserică. Sâmbăta viitoare invităm voluntari de pe sectorul I Valea de Jos.

Vă dorim tuturor o duminică binecuvântată și

o săptămână mare plină de haruri!