În perioada 18-31 octombrie (fiind și luna misiunilor) am vizitat câteva localități din Italia, unde se află actuali, sau foști enoriași, rude, prieteni și cunoscuți. Chiar dacă nu am avut posibilitatea să răspund la toate invitațiile, mă bucur că am reușit să ajung în principalele zone și localități din nordul și centrul Italiei: Torino, (unde m-am întâlnit și cu câțiva vălemăreni după Sfânta Liturghie de duminică), Vilanova Mondovi, (cu vizita la pr. Matei Iosif și la Mănăstirea surorilor), Milano, Piacenza, Cremona, Schio, Padova, Treviso, Citta di Castello (unde am fost găzduit de părintele Francisc Coșa și m-am întâlnit cu un grup de enoriași), Assisi, Bibbiena,(cu biserica aproape plină în zi de marți) și în ultimele două zile în zona Romei. M-am bucurat să pot celebra liturghia în limba română în diverse biserici sau capele și să ofer ocazii de spovezi celor care au dorit să se apropie de sfintele taine.
M-a impresionat bucuria unei mame din țară, care atunci când fiul a sunat-o și i-a vorbit și de oaspeți, bătrâna a mărturisit că i s-a făcut inima mare cât un bostan de bucurie.
Doresc să mulțumesc și eu tuturor pentru ospitalitate și pentru generozitate și îi asigur pe toți vălemărenii și binefăcătorii de peste tot de recunoștința și rugăciunile mele.