25 septembrie 2010, mii de persoane au participat, în Sanctuarul Iubirii Divine, din Roma, la ceremonia de beatificare a Chiarei Luce Badano, tânăra focolarină decedată la vârsta de 19 ani. Arhiepiscopul Angelo Amato, prefect al Congregaţiei pentru Cauzele Sfinţilor, a prezidat celebrarea în numele Sfântului Părinte, în faţa credincioşilor veniţi din toate părţile lumii şi a tinerilor aflaţi în prima linie. Au concelebrat cu el 14 Episcopi, inclusiv din Cuba şi Thailanda, şi Nunţii apostolici din Lituania şi Iordania, împreună cu Cardinalul Ennio Antonelli, preşedinte al Consiliului Pontifical pentru Familie. Au fost reprezentate de asemenea diferite mişcări eclesiale, precum Acţiunea Catolică, Comunitatea Sant’Egidio, Reînnoirea carismatică, Scout şi Schoenstatt.

“O fată cu o inimă curată”, a definit-o pe Chiara Luce Mons. Angelo Amato, în predica sa. “O tânără modernă, sportivă, pozitivă, care într-o lume plină de bunăstare, dar adesea bolnavă de tristeţe şi nefericire, ne transmite un mesaj de optimism şi de speranţă”. Monseniorul a amintit câteva episoade simple şi cotidiene din viaţa ei la Sassello, pline însă de o radicalitate evanghelică surprinzătoare. A reparcurs apoi etapele bolii (osteosarcom) care a lovit-o pe tânăra Chiara la vârsta de 16 ani, şi care în scurt timp a condus la moartea ei. “Nu mai am picioarele şi îmi plăcea mult să merg cu bicicleta, dar Domnul mi-a dat aripi”, a spus după ce nu şi-a mai putut folosi picioarele. “Suferea, dar sufletul îi cânta”, a mai spus Mons. Amato. “A refuzat morfina pentru că – spunea ea – ‘îmi ia luciditatea, şi pot să îi ofer lui Isus doar durerea mea’”.

“Zilele existenţei pământeşti a Chiarei”, a amintit prefectul, “au fost zile de caritate dăruită din abundenţă. Ea a schimbat durerea în bucurie, întunericul în lumină, dând semnificaţie chiar şi chinurilor trupului ei slăbit. În boală, ea s-a dovedit o femeie puternică şi înţeleaptă”. “Fericita Chiara Badano este o misionară a lui Isus, un apostol al Evangheliei… Ea ne invită să regăsim prospeţimea şi entuziasmul credinţei. Invitaţia de a regăsi entuziasmul credinţei este adresată tuturor, mai înainte de toate tinerilor, dar şi adulţilor, persoanelor consacrate, preoţilor. Tuturor ne este dat harul suficient pentru a deveni sfinţi”. Beatificarea Chiarei, a subliniat el la final, este “un semn concret al încrederii şi al stimei pe care Papa le are faţă de tineri, în care vede chipul tânăr şi sfânt al Bisericii”.

“Este un moment istoric, o confirmare din partea Bisericii a faptului că trăirea spiritualităţii unităţii duce la sfinţenie”, a declarat Maria Voce, actuala preşedintă a Mişcării Focolarelor. “Este un nou angajament. Chiara Luce ne îndeamnă să alergăm pe drumul sfinţeniei”. La încheierea celebrării, a avut loc o scurtă întâlnire a Mariei Voce şi a părinţilor Chiarei Badano cu presa. “A fost o emoţie imensă, îi suntem infinit recunoscători lui Dumnezeu pentru că ne-a dăruit o astfel de fiică”, a spus mama, Maria Teresa. Referitor la părinţii care trec prin aceeaşi situaţie ca a lor, a afirmat: “Sunt momente de mare durere, dar mângâierea poate veni doar de la Dumnezeu. Ne-a susţinut forţa unităţii, o forţă care nu vine din unitatea între noi doi, ci din puterea unităţii tuturor persoanelor din mişcare”.(Sursa Catholica)