Surorile „Fiicele Sfintei Maria a Divinei Providenţe” de la Şcheia au pregătit, împreună cu un grup de copii din cadrul Centrului Social „Fericita Clara” din acelaşi sat, un spectacol despre viaţa sfântului Alois Guanella sâmbătă, 19 octombrie 2013. Spectacolul a început la ora 16.00 şi s-a încheiat în aplauzele copiilor din Valea Mare! Mulţumim surorilor de la Şcheia pentru acest spectacol prin care am aflat mai multe informaţii despre carisma lor şi despre personaitatea lui Alois Guanella!
Biserica Romano-Catolică, la 24 octombrie îl sărbătoreşte pe fericitul Alois Guanella (19.12.1842 – 24.10.1915), un preot italian care s-a remarcat prin faptele sale îndrăzneţe, fiind considerat de contemporanii săi „jumătate nebun, jumătate sfânt”. El este fondatorul Congregaţiei „Fiicele Sfintei Maria a Divinei Providenţe”.

Biserica Romano-Catolică, la 24 octombrie îl sărbătoreşte pe Sfântul Alois Guanella (19.12.1842 – 24.10.1915), un preot italian care s-a remarcat prin faptele sale îndrăzneţe, fiind considerat de contemporanii săi „jumătate nebun, jumătate sfânt”. El este fondatorul Congregaţiei „Fiicele Sfintei Maria a Divinei Providenţe”. Alois Guanella a fost un simplu preot, dar care trăieşte şi azi în mijlocul celor care urmează modul său simplu de a fi, de a privi lumea, şi mai ales de a-i avea aproape pe cei mici, cărora societatea nu le dă importanţă, considerându-i inutili.
Părintele Guanella rămâne mereu, ca oricare dintre noi. El spunea: „Suntem cu toţii marionete în mâna providenţei”.