1. Programul liturgic: 8.30, 11.00, 18.00 (17.30 adoraţie)

2. Marţi 13 mai va fi ziua bolnavilor pe plan local. La ora 18.00 va fi o Liturghie special pentru bătrânii şi bolnavii din localitate.

3. Sâmbătă 17 mai întreaga Dieceză este în sărbătoare. Pe stadionul municipal din Iaşi, începând cu ora 11.00 se va celebra Liturghia de beatificare a episcopului martir Anton Durcovici. Cei care s-au înscris la autocare să fie prezenţi la monumental Recunoştinţei la 7.00. Cei care vor merge cu trenul vor putea urca din Gara Valea Seacă (Nicolae Bălcescu) la ora 6.10. Menţionăm că cei care merg cu trenul sau cu maşinile proprii trebuie să treacă pe la biroul parohial pentru a-şi lua biletele de intrare pe stadion. Avem și două precizări importante: Cei care aveți costum tradițional e bine să-l folosiți la această sărbătoare, iar fiecare este rugat să fie pregătit sufletește (spovedit), pentru a putea dobândi harul beatificării.

4. Cei care nu au primit revista Lumina creştinului pe luna mai sunt rugaţi să treacă pe la biroul parohial. De asemenea, sunt aşteptaţi cei care au cerut poze de la sfinţirea caselor sau Primondă.