Duminică, 27 septembrie s-a celebrat hramul bisericii sf. Mihail Arhanghelul din Valea Mare. Ne-am bucurat de prezența părintelui decan Dâscă Isidor, care a transmis celor prezenți salutul episcopului Petru Gherghel, precum și de o frumoasă predică susținută de părintele Iancu Pius. Corul a fost la înălțime și credincioșii, din comunitate, ca și cei veniți de mai departe au participat activ la această sărbătoare.
După Liturghie, Orchestra din localitate și „Ansamblul Ecoul din Vale” au prezentat câteva cântece și dansuri populare încântând urechile și ochii celor prezenți în fața bisericii. Aducem mulțumiri tuturor celor care s-au implicat în pregătirea acestei sărbători. Surorilor de la mănăstire care au pregătit aranjamentele florale de la altar, celor care au contribuit la procurarea florilor, consilieilor care au participat în ajun la pregătirea curții bisericii, tinerilor care au ajutat la împodobirea bisericii și tuturor care au ajutat de aproape sau de departe la reușita acestei sărbători. Domnul să răsplătească însutit pe fiecare, iar sfinții îngeri să ne ocrotească pe toți.
Sfinte arhanghel Mihail ocrotește-ne pe noi!