Beatificarea episcopului martir Anton Durcovici este un eveniment istoric. Mulţi credincioşi din ţară şi din afară şi-au anunţat deja prezenţa la evenimentul din ziua de 17 mai 2014, ora 11.00, de pe Stadionul municipal „Emil Alexandrescu” Iaşi (Cartierul Copou, Aleea Grigore Ghica Vodă, nr. 12-24). Vor fi prezenţi: Cardinalul Angelo Amato, prefectul Congregaţiei pentru Cauzele Sfinţilor, trimisul papei Francisc, cardinali, arhiepiscopi, episcopi, preoţi, persoane consacrate şi credincioşi.

Credincioșii din Valea Mare care s-au înscris la pelerinajul spre Iași pentru beatificarea episcopului martir Anton Durcovici vor fi prezenți la monumentul recunoștinței sâmbătă dimineața la ora 06.30. Cei care au costum popular se pot îmbrăca pentru a crea o atmosferă de sărbătoare la Iași. Persoanele consacrate, ministranții și membrii asociațiilor vor purta hainele specifice.

Prezentăm în continuare detaliile organizatorice transmise de la Iași.

Pentru o cât mai bună pregătire şi participare spirituală la evenimentul beatificării, pelerinii sunt îndemnaţi să se spovedească în parohiile proprii, pentru a putea să se împărtăşească la Liturghia de beatificare. Vor fi 110 preoţi şi diaconi pentru a împărţi sfânta Împărtăşanie la locurile apropiate în care se vor afla credincioşii pe stadion.

Fiecare grup de pelerini trebuie să fie însoţit de un lider de grup care va deţine lista nominală a persoanelor din grupul pe care îl însoţeşte.

Vor fi constituite puncte de informare ale pelerinilor, printre care se vor afla cel de la gară şi de la intrarea în municipiul Iaşi dinspre Leţcani.

Pentru a fi identificaţi de organizatori şi pentru a primi indicaţiile lor, pelerinii sunt rugaţi să pună o imagine a episcopului Anton Durcovici la parbrizul autocarului sau al maşinii personale.

Accesul pe stadion, începând cu ora 8.00, va fi permis pelerinilor doar pe baza biletelor emise de Episcopie şi distribuite în parohii.

La intrarea pe stadion, pelerinii vor primi gratis amintirile de la beatificare (eşarfă, ecuson şi cartea cu desfăşurarea sfintei Liturghii de beatificare). Totodată, de aici, pelerinii vor putea să-şi achiziţioneze diferite cărţi, amintiri şi obiecte devoţionale cu episcopul martir Anton Durcovici.

Pentru siguranţă şi pentru a preîntâmpina situaţii nedorite, pe lângă prezentarea cu biletul obligatoriu la intrarea pe stadion sunteţi rugaţi să nu aveţi la dumneavoastră bagaje mari, decât strictul necesar: apă (veţi primi şi un pet cu jumătate de litru de apă), sandwich-uri, eventual umbrelă, broşură cu cântece şi rugăciuni.

Tinerii au un loc special

Ziua Tineretului la nivel diecezan de anul acesta a fost transferată pentru ziua de 17 mai. Chiar dacă se vor deplasa la Iaşi cu propriile comunităţi, tinerii vor avea pe stadion un spaţiu în apropierea altarului.

Pentru cei care nu pot ajunge la Iași va fi posibilitatea de a urmări transmisiunea în direct la adresa: http://media.ercis.ro/live/