În noaptea de vineri spre sâmbătă (20-21 mai) biserica și comunitatea din Valea Mare au fost învăluite de lumină. Peste 200 credincioși din diverse comunități s-au alăturat celor din Valea Mare pentru o noapte de veghe și rugăciune, transmisă prin Radio Maria.
Mulțumim Domnului pentru toți pelerinii și ascultătorii Radio Maria care au fost în comuniune cu noi la Noaptea de veghe care a avut loc în biserica noastră. S-au rugat alături de noi credincioși din 22 comunități din dieceza de Iași, precum și din alte dieceze din țară. Mulțumim preasfințitului Petru Gherghel, care a transmis telefonic un salut tuturor pelerinilor, participanți la această noapte de priveghere.
Mulțumim reprezentanților Radio Maria: Orest Nechita, Alexandra Cojan și Gabriel Măriuț pentru că au transmis programul din biserica noastră, pe calea undelor, la miile de creștini din țară și din străinătate.
Mulțumesc preoților catolici și greco-catolici, care au asigurat spovezile și celelalte celebrări.
Mulțumesc voluntarilor și binefăcătorilor, care au colaborat la reușita acestei Nopți de veghe. Domnul să primească toate rugăciunile și sacrificiile celor implicați, să asculte toate intențiile bune și curate ale participanților și să răsplătească însutit pe toți și pe fiecare în parte!

Noapte de veghe și rugăciune