Unde-s mulți puterea crește!

Aș vrea ca împreună cu fotografiile de mai jos să transmit tuturor vălămărenilor și vizitatorilor site-ului nostru un salut și o veste bună. Ziua de 6 mai 2013 a dovedit că Valea Mare poate avea viitor, că mai sunt oameni de bunăvoință, că mai sunt oameni care simt cu Biserica și doresc o reînnoire a comunității.

După ce am anunțat comunitatea că s-au adus lemnele pentru iarnă ( peste 60 m. cubi), am invitat pe cei de bunăvoință să dea o mână de ajutor la tăiatul, crăpatul și transportul lemnelor. În ziua de luni m-am bucurat să văd încă de dimineață mai mulți credincioși cu drujbe și topoare gata de lucru. Mai târziu au sosit și căruțele, care au transportat lemnele tăiate pentru iarna următoare.

La lăsatul serii locul era deja curățit și majoritatea credincioșilor care veneau pentru Liturghia de seară au rămas fără cuvinte văzând hărnicia voluntarilor. Doresc să le mulțumesc și eu tuturor celor care m-au ajutat în această zi și vă transmit tuturor că am prins mai mult curaj să mă gândesc la viitoarele inițiative, pentru renovarea bisericii.

Cu ajutorul Domnului și al binefăcătorilor vom începe în această vară lucrările de renovare, cu înlocuirea totală a acoperișului bisericii (șarpantă, asterială și tablă). Cu ajutorul credincioșilor din comunitate s-au colectat aproximativ 30 000 lei cu care putem asigura cheresteaua necesară. Sperăm până la sfârșitul lunii iunie să găsim susținerea necesară și pentru celelelte materiale necesare și să demarăm în iulie – august lucrările. Vă invităm pe toți să puneți o intenție specială la rugăciune pentru găsirea susținătorilor (atât din țară, căt și din străinătate), și să ne bucurăm împreună de hram ca măcar acoperișul să fie înlocuit.

În paralel dorim să racordăm Casa tineretului la apă și canalizare precum și câteva înbunătățiri pentru a avea condiții minime pentru activitățile cu copiii, tinerii și adulții.

Așteptăm implicarea și susținerea fiecărui vălemărean, pentru a da bisericii din Valea Mare frumusețea de odinioară. Vom reveni pe parcurs cu noi amănunte. Să auzim de bine!

al dumneavoastră paroh, pr. Iosif