Dacă este întrebat un catolic din zona Bacăului ce știe despre Valea Mare, va spune că e satul care are în cimitir o biserică seculară din lemn, dedicată sfântului Martin. De câțiva ani mai ales acoperișul turnului s-a deteriorat și necesita o renovare, înainte de a cădea cu totul. Părintele Ciril Blaj își amintea că în anul 1982 a adus de la Oituz draniță pentru renovarea acoperișului bisericii, dar după plecarea de la Valea Mare, noul paroh, părintele Luca nu a reușit în 1983 să renoveze și acoperișul turnului bisericii,(se spunea că dranița nu a fost suficientă).
În ultimele luni, la inițiativa monseniorului Grigore Duma, susținut de preoții din parohiile Valea Mare și Faraoani, cu acordul autorităților locale, domnii Ioan Coșa și Iulian Coșa,(prin angajații Farțade Gabor Ioan, Ișvanca Anton și Matei Adrian) au refăcut acoperișul turnului bisericii de lemn din cimitir, care se afla în grad avansat de deteriorare.
Sunt ceva promisiuni de continuare a renovării turnului bisericii, din partea câtorva vălemăreni, în săptămânile următoare, dar dacă mai sunt binevoitori care doresc să ajute la reconstituirea și păstrarea acestei biserici de suflet a strămoșilor noștri, așteptăm propunerile dumneavoastră.
Mulțumim familiei Coșa și tuturor care l-au susținut în rezolvarea acestei prime urgențe în vederea păstrării valorilor locale.

Reconstruirea acoperișului bisericii din cimitir