Miercuri 1 iunie, când în toată lumea se serbează ziua copilului și copii de la Valea Mare s-au bucurat de câteva momente (bansuri, cântece specifice pentru această zi, concurs de desene pe asfalt precum și jocuri ) pregătite special pentru ei. Între aceste momente copii și-au delectat papilele gustative cu prăjituri, socată, clătite( pregătite de doamna Lucia Diac și alte gospodine) și cireșe. La finalul acestui program de voie bună copii s-au rugat împreună rozariul și au participat la sfânta Liturghie. Ca o ultimă recompensă pentru această zi au primit liber la a-și alege câteva haine donate de doamna Farcas Felicitas.
Le mulțumim animatorilor care au vegheat la bunul mers al acestei zile și binefăcătorilor!

Sâmbătă, 4 iunie, peste 70 de copii și animatori din Valea Mare au participat, alături de cei 4000 de copii și aproape 600 de animatori din 98 de parohii, la Sărbătoarea diecezană a copiilor care a avut loc în parohia Nicolae Bălcescu. Tema întâlnirii a fost: „Să creştem milostivi ca Tatăl!”. La Liturghie au participat episcopii Petru Gherghel și Aurel Percă, împreună cu aproape 100 de asistenți spirituali și preoți din dieceză. Felicităm gazdele și pe toți participanții pentru colaborarea la reușita acestei sărbători a celor mici!
În 2017 Sărbătoarea copiilor va avea loc la Barticești!

11 iunie 2016