Episcopul Ioan Maria Duma

• 5 noiembrie1896 – se naşte în satul Valea Mare, comuna Faraoani, judeţul Bacău;
  • 1914 – intră în Seminarul Franciscan de la Hălăuceşti;
  • 1914 – 1916 – în timpul primului război mondial intră în serviciul sanitar militar;
  • 4 octombrie 1919 – face Profesiunea Religioasă la Hălăuceşti; după război îşi continuă studiile la Roma;
  • 22 iunie 1924 – este sfinţit preot la Roma, şi este repartizat ca vicar la Săbăoani;
  • 30 septembrie 1925 – este numit vicar la Hălăuceşti, profesor şi director la Seminarul din Hălăuceşti;
  • 10 februarie 1928 – este vicar la Galaţi, după doi ani paroh;
    A editat revista “Curierul Parohiei Romano-Catolice Galaţi”
  • 8 decembrie 1948 – este consacrat episcop în secret de Nunţiul Apostolic Patrick Gerald O`Hara;
  • 22 septembrie 1951 – este arestat;
  • 5 octombrie 1951 – este condamnat la 25 de ani de închisoare;
    I s-a redus pedeapsa la 4 ani: 3 ani în închisoarea Popa Şapcă din Timişoara şi până la punerea în libertate la Jilava şi Sighet;
  • 23 septembrie 1955 – este eliberat din închisoare;
  • 7 octombrie 1955 – preot ajutător la Iaşi;
  • 27 noiembrie 1956 – Paroh la Kogălniceanu, Constanţa;
  • 15 aprilie 1959 – Paroh la Tg. Jiu;
  • 16 iulie 1981 – moare la Tg. Jiu la 85 de ani;
  • 21 iulie 1981 – înmormântat la Valea Mare, în cavoul din cimitirul satului.

Preasfinţitul Anton Coşa

• Episcop de Chişinău;
  • S-a născut la 23 nov. 1961 la Valea Mare, judeţul Bacău;
  • a fost hirotonit preot la 25 iunie 1989 la Iaşi;
  • La 28 octombrie 1993 a fost numit Administrator Apostolic de Chişinău în Republica Moldova;
  • Pe 6 ianuarie 2000 a fost consacrat Episcop, la Roma, de către Sf. Părinte Papa Ioan Paul al II -lea.

Activitatea desfăşurată în Moldova nu a fost foarte simplă şi uşoară, iar alegerea sa ca primul episcop de Chişinău a urmat unui lung efort de căutare atât a celor care şi-au păstrat credinţa cu preţul oricărei jertfe, cât şi a acelora care caută o identitate nouă a prezenţei lor în lume: cea de creştin al timpului prezent, chiar aici într-o fostă republică sovietică, Cristos este prezent mereu şi pretutindeni.

Când a venit aici Preasfinţitul Coşa, puţini îl cunoşteau pe Cristos. Au fost mulţi păstori înaintea sa, care s-au străduit să întreţină aprinsă flacăra credinţei în Moldova. La început a locuit în turnul Catedralei vestind împreună cu ceilalţi preoţi care l-au însoţit în perioada libertăţii religioase Vestea cea bună, aşa cum a făcut-o şi Petru după Rusalii, tot de pe acoperişul caselor. Acelaşi turn astăzi este restaurat, reînnoit, înconjurat de schele. La fel şi proaspăta Dieceză de Chişinău, tânără şi plină de influxul unei vieţi noi.

Mons. Grigore Duma

Data naşterii: 10.II.1939, Valea Mare;

Domiciliul: Valea Mare;
Cetăţenia: Română, Americană
Religia: Romano-Catolică;
Studii: Institutul Teologic Romano Catolic, Iaşi
Hirotonit preot: 29.06.1964 la Alba Iulia;
Limbi străine: Engleză, Germană, Latină.

Experienţa Profesională:

• Profesor de Teologie, Latină şi Germană la Seminarul Diecezan Iaşi;
  • Prefect de studii – 10 ani;
  • Secretar episcopal – 2 ani;
  • Vicar general al Diecezei de Iaşi – 5 ani;
  • Misionar pentru romanii din America – 13 ani;
  • Cancellarius al Episcopiei de Iaşi – 5 ani;
  • Director al Centrului Diecezan Caritas Iaşi – 4 ani;
  • Conducător Spiritual al Serviciului de Ajutor Maltez din România – 5 ani;
  • Director Spiritual pentru Cavalerii lui Columb în Districtul Canton, Ohio, U.S.A., – 6 ani;
  • Rector al Catedralei St. George, Canton, Ohio, 4 ani.

Cursuri De Perfecţionare:

• Teologie Pastorală la St. Mary’s Seminary în Cleveland, Ohio;
  • Limba şi Literatura Engleză la Cleveland Community College;
  • Poezia Modernă Americană la Cleveland State University, Ohio, U.S.A.