8.30 Liturghia copiilor;

11.00 Sfânta Liturghie comunitară

17.30 Calea sfintei cruci.

18.00 Sfânta liturghie de seară

Odată cu schimbarea orei, liturghia de seară va fi la ora 18.00. Calea sfintei Cruci (miercuri, vineri și duminică) și adorația joi la 17.30

Întrucât se apropie sărbătoarea Paștelui dorim să pregătim și revista noastră locală „Ecouri din Vale”. Cei care au talent de a scrie articole sau poezii pe tema postului sau a învierii Domnului, precum și diverse teme pentru familii, sunt rugați să aducă compozițiile până marți seara.

Mulțumim și celor de sectorul II Valea Dragă care au ajutat la curățenia în biserică. Până când va trece starea de urgență, nu mai este nevoie de curățenie generală în biserică.

Precizări referitoare la celebrările din Săptămâna Sfântă în Dieceza de Iaşi:

1. Sfânta Liturghie continuă să se celebreze în biserici fără participarea poporului.

2. Vizita pastorală obişnuită la bătrâni şi bolnavi cu ocazia primei vineri din lună sau a sărbătorilor pascale se suspendă pe perioada restricţiilor impuse de autorităţi din cauza răspândirii noului coronavirus. Persoanele grav bolnave, pot anunța oricând la parohie pentru a primi sfintele sacramente.

3. Celebrarea înmormântărilor se va face doar în cimitir. La aceste celebrări pot participa maxim 8 persoane.

4. În Duminica Floriilor comemorarea intrării Domnului în Ierusalim să se celebreze în interiorul edificiului sacru, fără participarea credincioșilor.

Mai multe detalii despre celebrările din Săptămâna Sfânta le vom anunța duminica viitoare.

Vă dorim tuturor o duminică binecuvântată!