În perioada 18-24 februarie Acțiunea Catolică a propus în dieceza de Iași o săptămână a carității pentru a stimula atât membrii, cât și ceilalți credincioși la o mai intensă trăire a carității. Pe plan local am avut o întrunire a membrilor joi seara, când am aprofundat o parte din mesajul Papei pentru Postul Mare înțelegând că trebuie să existe o legătură strânsă între credință și trăirea carității.

Aproximativ 100 copii au cerut și primit cutia speranței pentru ca din micile lor sacrificii să ajute copiii mai săraci din Africa. La întâlnirea de sâmbătă câțiva copii au confecționat mărțișoare pentru același scop, susținerea misiunilor. Sâmbătă am primit vizita unui grup de credincioși din parohia Fericitul Ieremia din Roman, alături de pr. Alois Moraru, parohul acestei comunități. Pelerinii au vizitat biserica noastră precum și biserica din lemn, dedicată sfântului Martin, atestată încă din secolul al XVI-lea.

Ne-am bucurat câteva zile și de prezența Monseniorului Grigore, ca reprezentant al fiilor satului.

Cei care doresc să susțină Centrul Misionar diecezan și operele misionare o pot face în continuare cerând cutia speranței sau achiziționând mărțișoarele confecționate de cei mici, calendarul misionar sau broșura pentru Postul Mare pregătită de Centrul Misionar.

Vă dorim o săptămână frumoasă tuturor!