PS Anton Coşa, episcop de Chişinău, a administrat sacramental Mirului la un număr de 92 de copii şi tineri din Parohia „Sfântul Mihail Arhanghelul” Valea Mare-Faraoani, jud. Bacău, duminică, 17 august 2014, în cadrul sfintei Liturghii de la ora 11.00.

Printre stropii de ploaie candidaţii la sfântul Mir, însoţiţi de PS Anton şi preoţi, înaintau cu emoţie spre biserică unde urma să se concretizeze cele aproximativ 10 luni de pregătire.

Preasfinţitul l-a întrebat de pr. paroh Iosif Dămătăr dacă sunt pregătiţi candidaţii să primească acest sacrament. Răspunsul părintelui a fost afirmativ şi astfel după cuvântul de învăţătură a urmat celebrarea sacramentului.

Bucurie şi emoţie ar fi cuvintele care caracterizează trăirile copiilor şi tinerilor din acele momente. Ei înaintau împreună cu naşii spre altar, unde episcopul îi ungea cu sfânta crismă şi le spunea „Primeşte pecetea Duhului Sfânt! Pace ţie”, iar candidatul răspundea „Şi cu duhul tău!”

La finalul sfintei Liturghii PS Anton a mulţumit PS Petru Gherghel pentru că i-a oferit posibilitatea de a conferi Mirul în satul său natal şi, de asemenea, a mulţumit comunităţii pentru sărbătoarea frumoasă pe care au pregătit-o.

Felicităm pe toţi copiii şi tinerii care au primit sacramentul Mirului şi îi încredinţăm călăuzirii Duhului Sfânt, ca viaţa lor să fie trăită după îndemnurile Duhului lui Dumnezeu.

Pr. Claudiu Bulai

Mulțumire la sfârșitul Sfintei Liturghii

Isus păstorul veșnic v-a ales

În fruntea turmei sale din Moldova

Noi vă dorim s-aveți mereu succes

Și binecuvântată să vă fie truda

De ce simțim în inimi atâtea emoții?

De ce atâta bucurie pe fețe astăzi oare?

De ce atâta freamăt în satul Valea Mare?

De ce-n această biserică ne-am adunat cu toții?

Azi la liturghia ce s-a celebrat

Ați împărțit la toți lumina.

Pe Duhul sfânt cu harul său bogat.

Ca el să ne conducă-n totdeauna.

Noi slavă v-aducem preabunule părinte,

C-ați binevoit să-mpărțiți darurile sfinte.

Celor mari și celor mici

În acest an Durcovici

Vă mulțumim din inimi, pentru acest dar

Ce ne-ntărește nespus de mult voința.

Umpluți de Duhul Sfânt și al său har

Vom căuta să ne trăim mai mult credința.

Și-acum când suntem plini de bucurie

Noi îl rugăm pe Domnul să vă dăruiască

Un dar ce-l exprimăm prin melodie

Mulți ani trăiască, întru’mulțí ani trăiască!