Anul acesta, ziua copilului pe plan diecezan s-a desfăşurat în localitatea Adjudeni,  judeţul Neamţ; o zi minunată, nici prea caldă, nici prea friguroasă, cu o frumoasă temă „Suntem mesagerii lui Isus”

Aproximativ 50 de copii din Valea Mare, împreună cu părintele paroh Iosif Dămătăr, părintele vicar, Gabriel Trişcă si căţiva animatori, au luat parte la marele eveniment, nerăbdători şi încărcaţi de bunădispoziţie.

Încă de la intrarea în localitate, grupul nostru a fost întâmpinat cu o primire călduroasă şi multe aplauze.

Programul a început cu mult zâmbet şi mişcare, animat de câteva grupuri de copii din parohii diferite, care ne-au prezentat diverse cântece şi bansuri, dar şi imnul zilei, care poartă numele temei, interpretat de copiii din localitatea gazdă.

Peste 3.500 de copii din 98 de parohii ale Diecezei de Iaşi, împreună cu aproximativ 500 de animatori şi peste 70 de preoţi au fost prezenţi la marea sărbătoare. Sfânta liturghie, s-a desfăşurat în biserica ”Coborârea Duhului Sfânt” din Adjudeni, celebrată de Episcopul Petru Gherghel. În predica sa ne-a învăţat cum să fim adevăraţi „Mesageri ai lui Isus”, exemple bune în această lume, să fim umili dar zâmbitori, dându-l ca exemplu pe Sfântul Părinte Papa Francisc.

Corul, compus din copiii din localitate, au făcut faţă cântărilor, reuşind să umple biserica cu frumoasele cântece.

La sfărşitul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul, a făcut anunţul aşteptat de toata lumea: „Icoana cu Isus prietenul copiilor, va merge la Valea Mare!”, aşadar, sărbătoarea copiilor 2014, va avea loc în Valea Mare. Doi reprezentanţi din localitatea noastră, Tăbăcaru Vanesa şi Cadar Matia, îmbrăcaţi în portul popular, au preluat icoana celor din Adjudeni.

După Sfânta Liturghie a urmat programul artistic. Numeroase grupuri de copii din mai multe parohii au pregătit  diverse cântece și dansuri pentru a înfrumuseţa şi înveseli această zi. În acest program s-au alăturat şi corul de copii „Mesagerii bucuriei” din Valea Mare, cu un cântec, „Suntem mesagerii bucuriei”, compus special pentru această zi, pregătiţi de Bernadeta Antal.

După binecuvântarea finală, fiecare grup s-a îndreptat spre casă, bucuroşi că au putut lua parte la această sărbătoare.

Anul viitor în satul nostru va avea loc sărbătoarea copiilor și  aşteptăm cu mare drag pe toţi cei care doresc să se implice la pregătirea ei. „-Copii, tineri, adulti, să ne unim pentru reuşita acestei zile!” Dar până atunci să nu uitam să fim „Mesageri ai lui Isus”.

Antal Beti