În ziua de 7 septembrie s-a făcut la Valea Mare o filmare despre rezistența creștinilor în timpul prigoanei comuniste. După exact 3 luni, sâmbătă, 7 decembrie, după Liturghia de seară (un cadou artistic de la Sfântul Nicolaie) va avea loc la Oratoriul de lângă biserică spectacolul „Anton Durcovici Omul cu fața de bronz”, în care va fi inclus și acel filmuleț. Ne bucurăm că domnul regizor Coșa Ioan, și responsabilii Asociației Anton Durcovici au ales ca Valea Mare să fie prima comunitate rurală care să găzduiască acest spectacol de popularizare a personalității episcopului nostru martir Anton Durcovici. Pe cei din Valea Mare, sau din apropiere vă invităm la această premieră și vă așteptăm cu drag!
De asemenea tot ca o premiera spectacolul va fi transmis Live pe Radio Valea Mare ONline! Cei ce nu reusesc să fie prezenți în sală pot asculta spectacolul în direct accesând radioul online de pe www.valeamare.ro