Episcopul martir Anton Durcovici a fost ridicat sâmbătă, 17 mai 2014, la cinstea altarelor. Liturghia de beatificare a început la ora 11.00 şi a fost prezidată de cardinalul Angelo Amato, prefectul Congregaţiei pentru cauzele sfinţilor. La celebrare au fost prezenţi numeroşi episcopi, preoţi, diaconi şi un număr de aproximativ 20.000 de credincioşi. Printre aceştia s-au aflat şi aproximativ 150 de credincioşi din parohia noastră care au dorit să participe la acest moment istoric.

Era impresionant să vezi un stadion mai plin decât la un meci de fotbal. Un alt aspect impresionant a fost vremea. Deşi deasupra stadionului se vedeau nori grei de ploaie, totuşi aceştia nu i-a atins pe nici unul dintre cei prezenţi, de parcă fericitul Anton Durcovici dirija norii în aşa fel încât sărbătoarea lui să nu fie afectată.

Au fost momente de har pentru fiecare dintre cei prezenţi la celebrare şi cu siguranţă nu vom uita niciodată această şansă, de a participa la beatificarea unui frate român.

Fericite Anton Durcovici roagă-te pentru noi!