„Cântați Domnului un cântec nou, pentru că a făcut lucruri minunate!” Ps.98,1

Bilanț al activităților anului asociativ 2011-2012
“Plini de recunoștintă, cu o angajare reînnoită” a fost tema anului asociativ care se încheie, temă care amintește de Jubileul celor 20 de ani de prezență activă a asociației Acțiunea Catolică ”Sf. Iosif” în dieceza de Iași. Prezentă în satul nostru din 1995, Acțiunea Catolică își propune să slujească Biserica în colaborare cu păstorii comunității și celelalte asociații de laici prezente în comunitatea noastră.

Anul acesta asociativ, în ziua de 4 decembrie 2011, și-au exprimat dorința de a-l urma pe Cristos, după carisma Acțiunii Catolice(AC), 15 adulți, 9 tineri și 12 copii. Urmând cele patru laturi caracteristice Actiunii Catolice: liturgic, caritativ, cultural-recreativ si formativ, membrii AC au participat, în funcție de posibilitățile lor, la activitățile diecezane, zonale și parohiale.

Astfel, adulții au participat la:

• Ziua de formare organizată la nivel zonal la Mărgineni;
  • Intâlnirea diecezană a adulților  desfășurată la Tămășeni;
  • Campusul diecezan pentru adulți – Luncani.
  • Curs de formare pentru adulți – nivel național, Luncani.

Pe plan parohial adulții se implică în curățenia bisericii, participă la celebrările liturgice și desfașoară alte activități specifice vârstei.

Tinerii, după posibilitățile lor, au sprijinit activitățile parohiale, în colaborare cu celelalte sectoare prezente, participând la celebrările liturgice,  implicându-se în curățenia și ornarea bisericii pentru sărbători: Crăciunul, Paștele, Primiția Pr. Daniel Frâncu, hramul de la Ciciola și hramul bisericii.

Copiii, îndrumați de animatorii lor, au desfășurat diverse activități:

• concursuri de desene cu teme religioase,
  • cateheze specifice vârstei,
  • rugăciuni, lectio divina;
  • animarea sfintelor liturghii;
  • jocuri, ieșiri la pădure.

Deasemenea, animatorii grupului de copii din AC au participat la cursurile de formare dedicate lor și au însoțit copiii la activitățile zonale și diecezane cum ar fi: Ziua Bucuriei, Sărbătoarea copiilor și Bucuria verii.

Multumim bunului Dumnezeu că ne-a sprijinit cu harul său în acest an asociativ și îi încredințăm lui tot binele făcut, cerându-ne iertare pentru momentele când l-am dezamăgit prin gândurile, cuvintele și faptele noastre.

În această perioadă, până pe data de 15 octombrie, cei care doresc se pot înscrie pentru noul an asociativ în grupurile de copii (7-13/14 ani), tineri (14-35 de ani) sau adulți din AC în calitate de membru sau simpatizant. Vor avea loc alegerile parohiale și vom începe anul asociativ cu participarea la Jubileul de 20 de ani a Acțiunii Catolice, sărbătoare care se va desfașura la Bacău în ziua de 20 octombrie. Va urma o activitate națională – Zilele Acțiunii Catolice (21-28octombrie) prilej cu care ne vom uni cu toate asociațiile de AC din întreaga țară, îl vom sărbători pe patronul AC național, Fericitul Ioan Paul al II-lea și vom desfășura diverse activități, accentuând Anul Credinței și Jubileul celor 50 de ani de la deschiderea Conciliului Vatican Ecumenic al II-lea.

Încredințăm Domnului toate proiectele noastre și vă așteptăm la activitățile AC.

Farțade – Gabor Bernadeta