„Doar Milostivirea va salva lumea!”!
În perioada 21-24 aprilie, 2016 comunitatea noastră a fost în sărbătoare. În zilele sfintelor misiuni populare susținute cu zel apostolic de părintele Petru-Sebastian Tamaș am înțeles cum trebuie să trăim și să punem în practică faptele de milostenie trupească și sufletească, auzind deseori tema centrală: „Doar Milostivirea va salva lumea”.
Chiar dacă și până acum am mai auzit de atâtea ori vorbindu-se despre faptele de milostenie, acum, în acest an dedicat „Milostivirii divine”, au răsunat mai puternic în urechiile noastre și s-au întipărit mai puternic în inimile noastre. Sper din tot sufletul că aceste zile de har vor rămâne întipărite în inimile noastre, pentru ca atunci când vom fi puși în situația de a nu împlini aceste fapte de milostenie, conștiința noastră să fie trează și să ne aducă repede la gandul cel bun, pentru ca astfel să putem înfăptui, în orice situație, aceste fapte de milostenie, de iubire față de aproapele. Nu este ușor, cum spunea părintele, dar nici imposibil iar fericirea și pacea sufletească adevărată o are doar cel care împlinește aceste fapte de milostenie trupească și sufletească.
Sâmbătă, 23 aprilie, am avut privilegiul de a merge în pelerinaj și de a trece prin Poarta Sfântă a bisericii dedicate sfinților Petru și Paul din Bacău, pentru dobândirea indulgenței plenare a Anului Jubiliar, Mulțumim părintelui decan, Isidor Dâscă pentru primire și pentru disponibilitatea arătată față de toți pelerinii.
Pentru aceste zile de har trebuie să-i aducem mulțumire lui Dumnezeu pentru sfântul Părinte Papa Francisc, care a dedicat acest an „Milostivirii divine”. Aducem mulțumirile noastre Excelenței sale, Petru Gherghel, episcop de Iași, care a îndemnat ca în acest an fiecare comunitate să aibă misiuni populare. Nu în ultimul rând mulțumim părintelui paroh, Iosif Dămătăr pentru că l-a ales pe părintele Petru-Sebastian Tamaș ca predicator, căruia îi revine mulțumirea noastră profundă, dorindu-i ca Duhul Sfânt să reverse asupra sa harurile necesare pentru a putea munci cu râvnă în Via Domnului, pentru a construi poduri care să apropie pe oameni și în alte comunități, pentru a duce și altora vestea cea bună a Milostivirii Domnului.
Diac Lucia

Despre autor

Lasa un raspuns

Transmisiune LIVE

Revista Ecouri din Vale

Program Liturgic

Zilnic:
  • Dimineaţa – 06:30;
  • Seara – 19:00.
Duminica şi în sărbătorile de poruncă:
  • Liturghia copiilor – 08:30;
  • Liturghia comunității – 11:00;
  • Adorația – 17:30;
  • Liturghia tinerilor – 18:00.
Cateheze:
  • Copiii – sâmbăta, la ora 16:00;
  • Tinerii – duminica, după liturghia lor.
Repetiții la cântări:
  • Copiii – sâmbăta, la ora 17:00;
  • Tinerii – vineri, după liturghia de seară.
  • Corul Mare - joi după liturghia de seară și duminică după liturghia de la 11.00.

Asculta Radio Maria

Radio Maria