Duminică, 19 mai, în sărbătoarea Rusaliilor am avut bucuria să avem în mijlocul nostru pe părintele Daniel Roca însoțit de câțiva pelerini din parohia sa (Bobocsai Plebania). După ce sâmbătă au participat la celebrarea solemnă de la Șumuleu Ciuc (între cei 150.000 pelerini), au dorit să viziteze și biserica noastră. Oaspeții s -au simțit bine la noi și au rămas bine impresionați de numărul mare și implicarea copiilor la Liturghia de dimineață. Părintele Daniel mărturisea că dorea mult ca în anul credinței să ofere ocazia credincioșilor mai activi să participe la un asemenea pelerinaj și schimb de experiență. Ne bucurăm și noi să avem la Liturghie cât mai mulți din preoții originari din Valea Mare, pentru a fi cunoscuți de noile generații și pentru a ne ruga împreună. Sperăm să reușim în preajma sărbătorii Mariei Regină să putem organiza o Liturghie specială de mulțumire cu toți preoții și persoanele consacrate din sat (vom reveni cu detalii).