În perioada 24-26 mai 2013 s-a desfăşurat la mănăstirea carmelită din Luncani un campus de formare pentru adulţi, organizat de Acţiunea Catolică „Sfântul Iosif”, sector adulţi. Tema a fost Familia – terenul în care răsare, creşte şi înfloreşte credinţa, subliniată de motoul Familii noi printr-o credinţă reînnoită.

La această activitate au participat 52 de persoane, astfel liniştea ce domneşte în colţul de rai de la Luncani a fost din nou tulburată. Toate micile sau marile griji de acasă au rămas în urmă, iar nouă nu ne-a mai rămas în suflete decât dorinţa ca darurile spirituale primite în acest răstimp să ne spele, să ne cureţe, să ne facă mai buni.

Campusul s-a deschis vineri seara cu rugăciunea Vesperelor şi a continuat cu sfânta Liturghie celebrată de părintele Iosif Dămătăr, asistent spiritual al sectorului adulţi, zona Bacău. Programul a continuat cu un moment de cunoaştere coordonat de Lia Puşcaşu, secretar, zona Bacău. Prima zi s-a încheiat cu rugăciunea de seară.

Ziua de sâmbătă am început-o cu rugăciunea Laudelor. Au urmat două momente de formare susţinute de pr. Iosif Dămătăr, respectiv Redescoperirea şi trăirea credinţei în familie prin aprofundarea evangheliei şi Familia creştină autentică – o casă construită pe stâncă. Părintele a reuşit să ne capteze atenţia cu cuvinte pline de elocvenţă şi înţelepciune, cu exemple, filmuleţe, povestioare prin care să înţelegem mai bine importanţa educaţiei creştine în familie. Familia creştină este o pepinieră a vlăstarelor care mâine vor popula bisericile şi societatea.

După-amiază am avut posibilitatea de a ne întâlni în grupuri pentru a dezbate temele din cursul dimineţii. Considerăm că a-i face educaţie creştină unui copil, nu înseamnă doar să-l faci să înveţe o rugăciune sau să meargă în fiecare duminică la biserică, ci înseamnă mult mai mult: înseamnă a-l pregăti pentru greutăţile pe care le va întâmpina în viitor, înseamnă a-l învăţa să se ferească de anturaje rele, să ştie să spună „nu” viciilor sau agresiunii fizice ori verbale şi, nu în ultimul rând, înseamnă a-l pregăti pentru viaţa de familie. Iar toate acestea se pot deprinde într-o familie în care exemplul părinţilor poate spune mai mult decât o mie de cuvinte. În continuare Paul Păduraru, responsabil al sectorului adulţi din zona Bacău, a prezentat tema Sărbătoarea – timp pentru comunitate.

Seara de sâmbătă a fost prilej de bucurie pentru toţi participanţii. Aceasta a fost coordonată de Viorica Spătaru, responsabil diecezan al sectorului adulţi, şi a cuprins poezie, cântece populare, povestioare cu tâlc, glume şi multă voie bună.

Duminică dimineaţa, Monica Erdeş, responsabilă a sectorului adulţi din zona Roman, a prezentat temaSărbătoarea – timp pentru familie. Campusul s-a încheiat cu participarea la sfânta Liturghie celebrată de pr. Augustin Folner.

Au fost trei zile minunate, trei zile în care nici căldura, nici vântul, nici grindina care a căzut la un moment dat, n-au reuşit să ne scadă moralul sau să ne diminueze entuziasmul. Am plecat acasă convinşi că Domnul este mereu alături de noi.

Iuliana Dogariu