04.10.2013, Bucureşti (Catholica) – Biserica Catolică de ambele rituri (Romano-Catolică şi Greco-Catolică) din România şi-a exprimat public punctul de vedere în legătură cu proiectul Roşia Montană, în cadrul dezbaterilor găzduite la Palatul Parlamentului vineri, 4 octombrie a.c., aflăm dintr-un comunicat al CER. Episcopii catolici se pronunţă împotriva proiectului Roşia Montană, dat fiind că nu există garanţii certe şi sigure privind protecţia mediului, sănătatea cetăţenilor şi o îmbunătăţire a calităţii vieţii în România.

Punctul de vedere al Episcopilor catolici, semnat de Înaltpreasfinţitul Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti şi Preşedinte al Conferinţei Episcopilor Catolici din România, a fost prezentat astăzi în Parlament de preotul greco-catolic Andrei Mărcuş. Îl redăm integral în continuare:

Biserica Catolică de ambele rituri din România nu este împotriva dezvoltării economice a ţării şi nici împotriva investitorilor străini, dar nu poate rămâne indiferentă atunci când viitorul societăţii şi binele comun al poporului român sunt puse în pericol. De aceea, atâta timp cât nu există garanţii certe şi sigure privind protecţia mediului, sănătatea cetăţenilor şi o îmbunătăţire a calităţii vieţii în România, Biserica Romano-Catolică şi Biserica Greco-Catolică din România nu pot fi de acord cu proiectul Roşia Montană.

S-au tăiat fără noimă pădurile României, aurul verde al ţării, dar cel puţin poporul nostru a trăit mai bine? Ştim bine că nu. Ne-au năpădit viiturile distrugând vieţi şi bunuri. S-a dat subsolul ţării, petrolul, aurul negru al României şi ce putem spune? Poporul trăieşte mai bine? Ştim bine că nu. Plătim la fel de scump sau mai scump benzina decât ţările care nu au pic de petrol în subsolul lor. Se încearcă să se dea mai pe nimic aurul galben al României; şi pe lângă faptul că poporul român nu pare că va trăi mai bine, vom lăsa moştenire un lac de cianuri generaţiilor următoare şi un noian de pericole pentru sănătatea şi bunăstarea lor.

Biserica Romano-Catolică şi Biserica Greco-Catolică nu vor să fie părtaşe la un asemenea păcat grav împotriva binelui comun al întregii ţări şi de aceea se pronunţă împotriva proiectului Roşia Montană, fiind astfel alături de toţi cei care vor binele generaţiilor de azi şi de mâine ale poporului nostru. Ar fi necesare comisii şi dezbateri publice care să studieze cum să nu mai plece tinerii din ţară; cum să fie trataţi bolnavii în spitale conform demnităţii umane; cum să fie ocrotiţi copiii şi bătrânii. Căci azi şi mâine şi mereu oamenii sunt adevăratul aur al poporului nostru.

Până nu vom avea garanţiile de mai sus, propunem Guvernului retragerea proiectului de lege privind Roşia Montană şi facem apel la întreaga clasă politică din România să guverneze în mod responsabil, căutând binele comun al tuturor cetăţenilor ţării şi nu interesele proprii.