La începutul lunii decembrie 2013 toate parohiile din Dieceza de Iaşi au primit un pliant pe care l-am intitulat sugestiv „Pentru că vrem familii autentice. Cursuri pentru logodnici”, prin care am făcut cunoscută intenţia Oficiului pentru Pastoraţia Familiei şi a Laicilor de a asigura cursurile de formare umană în vederea încheierii sacramentului Căsătoriei pentru toţi tinerii diecezei care se căsătoresc pe parcursul anului 2014.

Iniţiativa constituie un rod al celor trei ani pe care Dieceza de Iaşi i-a dedicat familiei, respectiv 2009-2013, dar şi un răspuns la exigenţele vieţii de zi cu zi, subliniate atât de frecvent şi de profund de către Magisteriul Bisericii şi experimentate de familia însăşi.

Ne-am bucura ca, în ciuda dificultăţilor inerente zilelor noastre, tinerii care se căsătoresc pe parcursul acestui an să fie încurajaţi să participe, convinşi fiind că formarea umană, pe lângă cea religioasă, care revine în exclusivitate preotului, le va fi de un real folos în viitorul lor drum de familie.

În acest sens, pentru a fluidiza cât mai mult participarea, în funcţie de posibilităţile reale ale fiecărei perechi de tineri în parte, am stabilit mai multe perioade la care se pot înscrie în mod liber, după cum urmează:

Ciclul I (1 – 8- 15 martie; 12 – 26 aprilie*; 24 – 31 mai*)

– Trei sâmbete:

Sâmbăta I:

– Ora 10.00-12.00: Creaţi pentru comuniune – Pr. Felician Tiba

– Ora 14.00-16.00: Iubirea – parcurs, nu opţiune – Pr. Felician Tiba

Sâmbăta II:

– Ora 10.00-12.00: Căsătoria ca vocaţie – Eugenia Dămătăr

– Ora 14.00-16.00: Actul conjugal – barometrul familiei – Asociaţia „Familia şi Viaţa”

Sâmbăta III:

– Ora 10.00-12.00: Căsătoria – aspecte psihologice şi pedagogice – Psih. Mihaela Gemine

– Ora 14.00-16.00: Căsătoria – aspecte practice – Prof. Maricica Bejenaru

*Orele din sâmbăta lipsă vor fi comasate.

Ciclul II (4-5 iulie; 25-26 iulie; 1-2 august; 8-9 august )

– Două zile

Ziua I

– Ora 10.00-12.00: Creaţi pentru comuniune – Pr. Felician Tiba

– Ora 14.00-16.00: Iubirea – parcurs, nu opţiune – Pr. Felician Tiba

– Ora 16.00-18.00: Căsătoria ca vocaţie – Eugenia Dămătăr

Ziua II

– Ora 08.00-10.00: Actul conjugal – barometrul familiei – Asociaţia „Familia şi Viaţa”

– Ora 14.00-16.00: Căsătoria – aspecte practice – Prof. Maricica Bejenaru

Menţionăm că din cele şapte posibilităţi, tinerii trebuie să aleagă una convenabilă.

Aceste cursuri sunt o practică obişnuită în Biserică, sunt încurajate de PS Petru Gherghel, episcop de Iaşi, sunt ţinute de personal specializat şi constituie o bogăţie pentru viitoarele familii.

Înscrierile se vor face direct la Centrul social pentru promovarea valorilor „Gaudium et Spes”, calea Romanului, com. Săbăoani, jud. Neamţ, în ziua începerii cursului.

Persoană de contact: Pr. Felician Tiba, tel. 0785/828857; 0744/407260, e-mail: opflis@ercis.ro sau feliciantiba@yahoo.com.

Pentru că în ziua de 17 mai 2014 va avea loc la Iaşi beatificarea episcopului martir, Anton Durcovici, începutul cursurilor din data de 17 mai va avea loc în ziua de 24 mai.

În aşteptarea acestui mare eveniment vă salut pe toţi cu bucurie, dorindu-vă apostolat rodnic în via Domnului şi nu uitaţi: „Susţineţi familia pentru ca şi ea să ne susţină!”

Pr. Felician Tiba

Sursa Ercis