Zilele familiei au continuat în Parohia noastră şi vineri, 25 octombrie 2013, cu un program special. Programul a început la ora 17.00 cu recitarea sfântului Rozariu pentru familii, a urmat Calea sfintei Cruci şi apoi sfânta Liturghie.

Familia, celula de bază a societăţii, are astăzi nevoie de tot sprijinul pentru a face faţă provocărilor pe care le întâmpină. Familiile din comunitatea noastră se bucură în aceste zile de toată atenţia Bisericii. Rugăciunile, celebrările liturgice şi predicile au ca singur scop „Familia.”

După ce s-a recitat sfântul Rozariu şi după ce s-a parcurs drumul crucii a urmat sfânta Liturghie pentru Familiile comunităţii noastre.

Părintele predicator, Felician Tiba, a continuat predicile tematice şi vineri ne-a vorbit despre faptul că „a-i respecta pe alţii înseamnă a-l respecta pe Dumnezeu şi că trebuie să-i respectăm pe ceilalţi pentru că ei sunt chipul şi asemănarea lui Dumnezeu”.

După sfânta Liturghie pr. Felician s-a întâlnit cu câţiva tinerii din comunitate şi le-a vorbit despre iubirea adevărată dintre un băiat şi o fată.

Aceste zile deosebite vor continua şi sâmbătă când programul dedicat familiilor va fi atât înainte, cât şi după sfânta Liturghie.