Cristos s-a înălţat!

Isus, “ridicându-şi mâinile, i-a binecuvântat  şi,

în timp ce-i binecuvânta, s-a îndepărtat de ei şi s-a înălţat la cer.”

(Lc 24,50-51)

Timpul, acest dar preţios oferit nouă de Dumnezeu pentru mântuire, se scurge tot mai repede. Parcă mai ieri, plini de bucurie, am celebrat Învierea Domnului şi iată că a sosit cu paşi repezi sărbătoarea Înălţării.  Joi, 9 mai, creştinii din Valea Mare şi din Faraoani au participat la sfânta Liturghie celebrată  în cimitir, în mijlocul celor dragi care au întâlnit deja chipul lui Dumnezeu. Pentru ca această mare sărbătoare să fie trăită mai intens, comunitatea din Valea Mare s-a implicat în împodobirea bisericii din cimitir, a altarului şi a animat sfânta Liturghie cu cântări specifice şi ofertoriu.

Liturghia a fost celebrată de 10 preoţi, păstorii celor două comunităţi, fii ai satului şi invitaţi din familia franciscană. Din cuvântul de învăţătură oferit de părintele Bernadin Duma, una din ideile centrale a fost următoarea: odată cu înălţarea lui Cristos la cer am primit misiunea de a fi noi mâinile şi picioarele lui, de a-l lăsa să privească cu ochii noştri, să vorbească cu gura noastră, să mângăie cu mâinile noastre şi să meargă în lume cu picioarele noastre. Cristos înălţat la Tatăl nu ne-a părăsit, este mai mult prezent în noi şi îl trimite pe Mângăietorul care ne învaţă şi ne inspiră în împlinirea voinţei sale.

În încheierea sfintei Liturghii părintele paroh, Iosif Dămătăr, a intonat prohodul pentru toţi răposaţii noştri iar sărbătoarea a continuat cu sfinţirea mormintelor celor dragi.

Mulţumim bunului Dumnezeu pentru vremea frumoasă care ne-a permis să celebrăm această sărbătoare în mijlocul răposaţilor dragi ai noştri, mulţumim păstorilor comunităţii noastre, corului, şi tuturor celor care au oferit din timpul lor pentru a face mai frumos acest eveniment.

Bernadeta Farţade-Gabor