Sămbâtă, 13 aprilie 2013, la Valea Mare a avut loc ediția a V-a a campionatului de tenis de masă “KOLPING-PONG” organizată anual de Asociația Kolping Moldova. De organizare s-au ocupat tinerii din Familia Kolping Faraoani în colaborare cu parohia “Sf. Mihail” Valea Mare.

După o perioadă de câteva săptămâni de promovare online, dar și în câteva parohii, s-au înscris 63 de concurenți, iar în ziua concursului au spus prezent 59 de jucători. Băieții au fost împărțiți pe două categorii de vârstă unde au jucat la simplu și dublu, iar fetele au jucat împreună indiferent de vârstă deoarece erau doar opt.

Au participat concurenți din Faraoani, Valea Mare, Valea Seacă, Mărgineni, Trebeș, Pustiana, Luizi Călugăra, Roman și Bârlad.

Campionatul s-a desfășurat în Casa Tineretului din Valea Mare, unde au fost pregătite 4 mese de tenis la care au jucat băieții și fetele, care au dat tot ce au avut mai bun pentru a câștiga un loc pe podium. În grupe, fiecare a jucat cu fiecare, mai departe trecând primii doi care au avut punctajul mai mare. Câștiga cel care avea 2 meciuri din 3, la simplu seturi mici, iar la dublu seturi mari.

După opt ore de joc s-au stabilit și câștigătorii. Unii dintre ei, fiind la prima participare, au fost bucuroși de succesul lor, dar cei mai fericiți au fost cei care au mai participat la acest campionat și nu au reușit până acum să ocupe un loc fruntaș.

Câștigătorii celei de-a V-a ediții a campionatului “KOLPING-PONG” sunt:

14-24 ani Băieți simplu

Locul I – Potroghiru Claudia-Frâncu Veronica – Mărgineni/Faraoani
Locul II – Beța Cristina-Gheț Angela – Valea Seacă
Locul III – Andrei Cecilia-Patrașcu Alina – Faraoani

A fost o zi frumoasă, chiar dacă afară a plouat puțin, dar jucătorii s-au simțit bine, au jucat cu îndârjire și fair-play.

Ocupanții locurilor 1,2 și 3 au primit diplome și medalii.

(Mesaj preluat de pe site-ul  Asociației Kolping Moldova)