8.30 liturghia copiilor;

11.00 Sfânta liturghie comunitară urmată de repetiția la cor.

16.30 Adorație euharistică.

17.00 Sfânta liturghie de seară și adeziunea AC

Colecta de astăzi este pentru susținerea proiectelor Caritas-ului diecezan (în special pentru orfelinatele diecezei).

Marți avem solemnitatea Neprihănitei Zămisliri a Preacuratei Fecioare Maria. Vom avea două sfinte liturghii: prima la ora 9.00 iar a doua la ora 18:00. La ora 11:00 va fi transmisă de la Iași, prin Ercis media, liturghia de hirotonire a noilor diaconi, între care este și consăteanul nostru, Iulian Cochior.

Joi, 10 decembrie, celebrăm memoria Fericitului Episcop Anton Durcovici.

Am intrat deja în a doua săptămână din Advent, în care suntem invitați să participăm mai des la sfânta Liturghie și la sfintele sacramente. La fiecare liturghie va fi o meditație care să ne pregătească pentru sărbătoarea Nașterii Domnului.

Până pe 20 decembrie se mai pot face abonamente la publicațiile diecezane. Trebuie să anunțăm apoi numărul abonaților pentru a putea fi tipărite.

La biroul parohial puteți găsi în continuare diferite modele de calendare (inclusiv cel cu imagini din biserica noastră) pentru anul 2021, revistele Lumina creștinului și Mesagerul Sfântului Anton pe luna decembrie.

Continuăm strângerea articolelor pentru revista locală numărul de Crăciun. Așteptăm și săptămâna aceasta articole pentru că săptămâna viitoare, dorim să ducem la tipografie.

Câțiva tineri din comunitate au pregătit diverse modele de lumânări și decorațiuni de Crăciun. Cei interesați îi puteți găsi la intrarea în biserică.

Astăzi suntem chemați să ne exercităm dreptul la vot, participând la alegerile parlamentare. De persoanele pe care le vom vota va depinde în mare parte bunul mers al lucrurilor în țara noastră în următorii patru ani. Domnul să-i inspire și să-i lumineze pe cei care aleg și pe cei care sunt aleși, pentru ca mereu să se facă voia Sa, pentru că doar astfel ne va fi bine tuturor.

Fiind azi sărbătoarea sfântului Nicolae, care a iubit și ajutat copiii, avem la intrarea în sacristie câteva dulciuri lăsate pentru copiii cuminți și cei care se străduiesc să fie cuminți.

Mulțumim credincioșilor de pe sectorul III Valea de Jos, care au ajutat la curățenia în biserică. Sâmbăta viitoare așteptăm voluntari de pe sectorul Costița.

Vă dorim tuturor un Advent plin de haruri!