Familia, şcoala iubirii

Familia este capodopera lui Dumnezeu, şcoala iubirii, leagănul vieţii, vasul credinţei, memorie pentru ieri, confort pentru astăzi, speranţă pentru mâine, celula de bază a societăţii, într-o singură expresie: este „iubirea concretă a lui Dumnezeu pe pământ”.

Aceasta este familia pe care Dumnezeu a voit-o, încă de la început, închegată prin intermediul sacramentului Căsătoriei, imagine a iubirii şi a unirii dintre Cristos şi Biserica sa.

Familia, poarta intrării noastre în această lume, leagănul copilăriei şi al adolescenţei noastre, şcoala vieţii. În ea ne-am născut, în ea am primit primele seminţe ale credinţei, ea a fost cea care ne-a vegheat creşterea şi maturizarea umană. Ea ne-a încredinţat Bisericii şi societăţii.

Ea ne-a deschis spre viaţă, iar viaţa ne-a deschis poarta spre Dumnezeu.

Atunci când vorbim despre familie, trebuie să plecăm de la Dumnezeu, de la misterul Sfintei Treimi, care este iubire şi comuniune de persoane. Sfânta Treime este adevărul unui singur Dumnezeu, dar al unui Dumnezeu în trei persoane, egale şi distincte: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt.

Aici, în acest mister de comuniune şi iubire veşnică, îşi are originea misterul familiei formată dintr-un tată, o mamă şi copii (Scrisoarea „Familia la şcoala credinţei, iubirea în familie”).

Această familie, dorită de Tatăl, susţinută de Fiul şi sfinţită de Duhul Sfânt, care trăieşte în lume, înconjurată de bucurie şi speranţă, de încercări şi credinţă, de preocupări zilnice şi de iubire, ni se prezintă astăzi ca fiind prioritară. Ne cere susţinere, încurajare, ne cere să mergem alături de ea.

Familie, devino ceea ce eşti: leagăn al iubirii, poarta vieţii, primul Catehism!

Familie, nu te teme să te naşti, să creşti, să te deschizi vieţii, să slujeşti, să iubeşti, să ierţi. Nu te teme pentru ziua de mâine care este în mâinile lui Dumnezeu!

Nu te teme să investeşti în viaţă şi în valoare!

Familie, rămâi familie, rămâi ceea ce a voit Dumnezeu să fii: soţ, soţie, copii, dar şi mamă, tată, copii!

Fii şcoală a iubirii, celula societăţii, fii leagăn al iertării, mângâiere, bucurie şi curaj, fii pace, loc pentru virtuţi, Biserică domestică …

Familie, tu vei fi mereu o prioritate a pastoraţiei noastre diecezane!

Noi: episcopii, preoţii, fraţii călugări şi persoanele consacrate, asociaţiile, mişcările şi congregaţiile religioase, te îmbrăţişăm cu bucurie şi te încredinţăm Sfintei Familii de la Nazaret, a cărei ocrotire o invocăm, iar, prin mijlocirea Sfintei Treimi, te binecuvântăm!

Iaşi, 30 august 2013

Petru Gherghel