08.30: Liturghia copiilor.
11.00: Liturghia comunitară.
17.30: Adorația euharistică.
Mâine, 15 august, avem Solemnitatea Adormirea Maicii Domnului. În parohia noastră, programul liturghiilor va fi dimineața la ora 8.30 și seara la 18.00. La 17.30 va fi adorație euharistică.
Cei care nu pot merge la Cacica, dar doresc să cinstească în mod special sărbătoarea Înălțării la cer a sfintei fecioare Maria, pot participa la sărbătoarea de la Barați care va începe în această seară la orele 18.00 și va continua luni cu liturghia solemnă la ora 11.00.
În această seară, începând cu ora 18.00, la mini baza sportivă Școala nr. I, Faraoani, va avea loc Ziua comunei la care sunt invitați toți cetățenii care doresc să fie o seară împreună. Vor fi premiate și familiile jubiliare care aniversează 50 de ani de căsătorie.
Mulțumim vălemărenilor întorși acasă din străinătate care au trecut pe la biroul parohial și au făcut deja o ofertă pentru lucrările de la biserică. Chiar dacă fiecare familie are diverse obligații proprii, invităm să ne gândim fiecare și la biserica noastră făcând o ofertă, după posibilități pentru începerea lucrărilor de la interior. Deja câteva familii s-au înscris să susțină renovarea unei picturi sau a unei stațiuni de la Calea Sfintei Cruci. Dacă mai sunt persoane care au posibilități materiale și doresc să susțină lucrările care vor începe în scurt timp sunt așteptate la biroul parohial. Mulțumim anticipat tuturor pentru colaborare și vă asigurăm de rugăciunile noastre
Marți, 16 august la ora 19.00 se va celebra o liturghie pentru foștii și actualii ministranți din comunitatea noastră. Sunt așteptați pentru a împărtăși din amintirile frumoase din trecut ministranți din ultimii 50 de ani.
Joi, 18 august, începând cu ora 9.00, va fi la Oratoriu o echipă de oftalmologi pentru controlul gratuit al sănătății ochilor. Pot veni și copii care au probleme de vedere pentru acest control gratuit.
Sâmbătă, 20 august, dacă vremea va fi prielnică, la ora 9.00 vom merge din fața bisericii spre capela de la Ciciola dedicată sfintei fecioare Maria regină, unde vom celebra o sfântă liturghie pentru înaintașii noștri care au murit în acele locuri. Dacă va ploua la ora 10.00vom începe în biserică Rozariul urmat de Calea sfintei Cruci și sfânta Liturghie