Mons. Grigore Duma a sărbătorit sâmbătă, de 21 iunie 2014, jubileul de 50 de ani preoţie, în cadrul unei celebrări solemne, prezidată de PS Petru Gherghel, în Biserica „Sfântul Mihail Arhanghelul”  din Valea Mare. PS Anton Coşa, pr. Alois Işvanca, pr. Ciuraru Ioan, pr. Bernadin Farţade prezenţi la celebrare, au sărbătorit jubileul de 25 de ani preoţie. Pr. Diac Eugen, de asemenea, a sărbătorit 35 de ani de preoţie.

Ziua de  21 iunie 2014 va fi pentru cei din Valea Mare o zi cu totul deosebită. În această zi biserica s-a umplut cu vălemăreni din localitate sau care locuiesc departe, care au dorit să aibă o zi a lor. În cântările frumoase ale corului, preoţii înaintau spre altarul Domnului. Era frumos să vezi prezenţi în acelaşi loc mai multe generaţii. Ca şi cum mai multe timpuri sau întâlnit şi acum se priveau faţă în faţă.

La finalul sfintei Liturghii monseniorul Grigore a mulţumit tuturor pentru prezenţă şi i-a invitat pe vălemăreni la Oratoriu pentru un moment de comuniune!

PS Petru Gherghel a înmânat câte o cruce pentru toţi jubilianţii şi o relicvă a fericitului Anton Durcovici pr. paroh Iosif Dămătăr!

Mulţumim tuturor celor care s-au implicat în buna organizare şi desfăşurare a acestei zile!!!

La mulţi ani tuturor preoţilor prezenţi la sărbătoare și persoanelor consacrate, la mulţi ani tuturor vălemărenilor!