08.30: Liturghia copiilor.

11.00: Liturghia comunitară.

17.30: Adorația euharistică.

Continuăm și în zilele următoare novena în cinstea Duhului Sfânt ca pregătire pentru Sf. Mir. În urma examenului de vineri, am constatat că, majoritatea candidaților sunt pregătiți dar câțiva au nevoie de ajutorul familiei pentru a asimila principalele noțiuni de credință. Reamintim tuturor candidaților la Sf. Mir că în această săptămână sunt așteptați în fiecare zi la ora 17:00 pentru buna organizare a sărbătorii. Preasfințitul Petru Gherghel, a recomandat ca liturghia de Mir să fie la ora 10:30. Prin urmare, duminica viitoare vom avea tot trei sfinte liturghii: 8:30; 10:30 și 18:00. Cei care doresc să îl întâmpine pe episcopii noștri pentru sărbătoarea Mirului, sunt așteptați în fața bisericii la ora 10:00.

Joi, 02 august, sărbătorim Porțiuncula. Începând din ziua precedentă (luni la amiază) și până marți seara putem dobândi indulgența plenară vizitând biserica parohială, spovedindu-ne, împărtășindu-ne, rugându-ne Tatăl nostru și Crezul precum și o rugăciune după intenția Sfântului Părinte.

Întrucât săptămâna aceasta, vom avea vinerea întâi din lună, când vom merge să îi îngrijim pe bolnavii și bătrânii din sat, s-a propus ca spovada copiilor de la mir, precum și a părinților, rudelor și nașilor să fie vineri, începând cu ora 17:00. Sâmbătă începând cu trasul întâi, va fi ocazie de spovezi pentru cei care nu avut posibilitatea de spovadă din cauza serviciului sau distanței.

Sâmbătă, 4 august, va avea loc la Nisiporești întâlnirea diecezană a familiilor la care vor fi prezenți mai mulți episcopi, preoți și mii de credincioși din dieceză. Persoanele interesate să se înscrie cât mai curând la biroul parohial.

Mulțumim voluntarilor care au ajutat în această săptămână la restaurarea podelei bisericii noastre. După Mir vom continua lucrările la altarul central și cele laterale, precum și covorul de marmură din centrul bisericii. De asemenea, am primit confirmarea de la firma „SudoMetal” că se lucrează la pregătirea materialelor pentru scările de acces la cor. Devizul lucrărilor depășește 100.000 RON. Invităm pe toți vălemărenii (din țară și din străinătate), care nu au avut posibilitatea de a contribui financiar la aceste lucrări să ofere după posibilități pentru finalizarea lucrărilor.

Întrucât ieri s-a lucrat la restaurarea pavimentului bisericii până târziu, și nu s-a putut face curățenia săptămânală, invităm sâmbăta viitoare tot voluntari de pe sectorul I Valea de Sus.

A sosit la biroul Parohial revista Mesagerul sfântului Anton. Abonații pot trece pe la biroul parohial.