Preoţii şi persoanele consacrate din Valea Mare vor participa la o sfântă Liturghie de mulţumire miercuri, 21 august 2013, în biserica „Sfântul Mihail” din Valea Mare, la ora 18.00. La acest eveniment va participa şi PS Anton Coşa, episcop de Chişinău. La sărbătoare sunt aşteptaţi şi credincioşii din comunitate.

În fiecare an comunitatea din Valea Mare este în sărbătoare în ziua de 22 august când o comemorăm pe sfânta Fecioară Maria, Regină. În această zi fiii comunităţii urcă în procesiune spre capela de pe Ciciola. În ajunul acestei comemorări s-a propus anul acesta o Liturghie de mulţumire pentru darul chemării la viaţa consacrată în slujba Domnului şi a Bisericii.

Liturghia va fi prezidată de PS Anton Coșa. După celebrarea liturgică va avea loc şi un program artistic. Vă aşteptăm cu drag!