Duminică, 9 septembrie

08.30: Liturghia copiilor.

17.30: Adorația euharistică.

Astăzi la ora 11:00 este hramul comunității din Valea Seacă. Prin urmare nu va fi liturghie la ora 11:00 așa cum am anunțat și duminica trecută.

Luni, începând cu ora 9.30, copii sunt așteptați la școală pentru deschiderea noului an școlar. După sf. Liturghie, părinții copiilor de la clasa a I a și a II-a, sunt invitați la o întâlnire cu doamna primar în Oratoriu.

Marți, la oratoriu, între orele 10-12, cei care doresc, au posibilitatea de a face un control oftalmologic gratuit, cu posibilitatea de a comanda ochelari la condiții avantajoase.

Vineri, 14 septembrie, avem sărbătoarea Înălțării sfintei Cruci. Chiar dacă nu este sărbătoare de poruncă suntem invitați să participăm fie la liturghia de dimineață (ora 6.30), fie la liturghia de seară (ora 18.00), când vom avea posibilitatea de a venera relicva Sfintei Cruci a Mântuitorului.

Vom tipări curând un nou număr al revistei noastre locale „Ecouri din Vale”. Invităm pe cei care au talent să pregătească în această săptămână articole sau poezii cu mesaj pentru toți cititorii.

Sâmbătă, 22 septembrie, va avea loc la Nisiporești-Neamț, beatificarea Veronicăi Antal. Cei care doresc să participe sunt rugați să se înscrie din timp la biroul Parohia.

Înscrierea pentru prima Sf. Împărtășanie și pentru Sfântul Mir va începe după hram. Catehezele pentru copii și tineri vor începe de asemenea după sărbătoarea hramului.

Duminica viitoare, 16 septembrie, la ora 11:00 va fi hramul la Luizi Călugăra și Bacău „Sfânta Cruce”.

Mulțumim și celor de pe sectorul Costița care au ajutat la curățenia din biserică. Sâmbăta viitoare invităm la curățenie pe cei de pe sectorul I Valea Dragă.